Uudised

Euroopa Komisjon kaalub Eesti riigi vastu menetluse algatamist seoses konkurentsiolukorra rikkumisega kütuseturul

AS Terminal pöördus eelmisel kuul Euroopa Komisjoni poole palvega algatada menetlus Eesti riigi vastu ebaseadusliku riigiabi tõttu, mis on kahjustanud konkurentsiolukorda siinsel kütuseturul.

Pressiteade

AS-i Terminal kaebuse kohaselt on Eesti riik andnud ebaseaduslikku riigiabi AS-ile Olerex, võimaldades sel vältida kütusemüügil biokohustuse nõude täitmist mitme aasta jooksul. See kahjustab nii Euroopa Liidu eesmärki liikuda keskkonnasõbralikuma transpordi suunas kui ka moonutab konkurentsi turul.

„Olerexi saadud eelis biokohustuse nõude mittetäitmisel on otseselt mõjutanud konkurentsiolukorda kütuseturul ning samuti on seeläbi kannatada saanud tarbijad. Eesti kütuseturg tuleb korrastada ja kõik turuosalised peavad tegutsema seaduseid järgides – siin tuleb riigil ennast lõpuks kehtestada ja kõiki turuosalisi võrdselt kohelda. Lisaks on õiglane ausatele ettevõtetele turupettuste tõttu tekitatud kahju hüvitamine,“ lausus AS-i Terminal juhatuse liige Raido Raudsepp.

Biokohustuse nõude täitmisega kaasnevad kütusefirmadele täiendavad kulutused. Eesti Transpordikütuste Ühingu hinnangul on Eesti riigi järelevalvega tegelevate ametkondade tegevusetus võimaldanud biokohustuse nõuet mittetäitnud Olerexil saada aastas kuni 35 miljonit eurot kasu. Sellele lisanduks kuni 20 miljonit eurot aastas trahvide kujul, mida Eesti riik on keeldunud sisse nõudmast.

Eelmainitud rahalise võidu tulemusel on AS Olerex suutnud suurendada oma turuosa ja kasumit konkurentide arvelt. See on omakorda viinud turuosaliste vahelise konkurentsi vähenemiseni ja kütusehindade tõusuni teatud tarbijasegmentide jaoks.

Eesti ametkonnad on avalikult viidanud menetluslikule keerukusele kui põhjusele, miks AS-i Olerex ei ole trahvitud seoses biokohustuse mitmekordsete rikkumistega ajavahemikus 2021–2023. Seadusest tulenevate regulatsioonide täitmise üle järelevalve teostamine on riigi põhiülesanne ning kindlasti ei saa Eesti ametkonnad kasutada omaenda läbikukkumist vabandusena ebaseadusliku riigiabi andmiseks.

AS-i Olerex konkurentsi kahjustava tegevuse osas alustas 2023. aasta lõpus järelevalvemenetlust ka Konkurentsiamet.

„Kuigi Konkurentsiamet möönab oma 2024. aasta juunis avaldatud kütuseturu ülevaates piisava järelevalve puudumist, ei ole ka Konkurentsiamet veel AS-i Olerex rikkumiste osas konkreetseid samme astunud. Seetõttu on konkurentsiolukord kütuseturul halb ning Eesti tarbijad peavad ostma Balti riikide kallimat kütust,“ ütles Raido Raudsepp.

Pereettevõte AS Terminal tegutseb 1968. aastast, kui alustati tegevust Tartu Naftabaasina. Ettevõte haldab täna kahte Eesti vedelkütuste siseterminali, tegeleb vedelkütuste hulgimüügiga ning opereerib 45 teenindus- ja automaatjaama üle Eesti andes tööd 330 inimesele.