15. jaan. 2025
KasulikMotosport

Kõige lihtsam viis pisipõnnile mootorrattaga sõitmist tutvustada

Kas teadsid, et Eestis toimuvad juba teist hooaega elektriliste tasakaalurataste võistlused kahe kuni seitsmeaastastele lastele andmaks neile esmast võistluskogemust? Akuga jooksurattad on hea võimalus tutvustada kõige pisematele iseliikuvate kaherattaliste võlusid.

Elektriliste tasakaalurataste sarja Särtsukas lükkasid juba eelmisel aastal käima Tanel Rauk ja Martin Arumäe abikaasadega. Algatus tekkis motokrossisõitja Tanel Raugal enda poja tõttu, et luua talle tingimused teiste lastega koos sõitmiseks ja seltskonnaga kohanemiseks. “Ühel õhtul lugesin Eesti mootorrattaspordi föderatsiooni kodulehelt, et nad hakkavad taolist sarja tegema, aga seal oli aasta tagune kuupäev,” selgitas Rauk.

Mida polnud, oli see, mida tegema lubati hakata. “No why not, ma teen ise siis!” võttis motokrossisõitja teema käsile. Nii said nad Arumäega Eesti mootorrattaspordi föderatsioonist kokkuleppele ja ühendasid jõud. Üldine eesmärk sel alal on aidata lapsi akuga jooksurattalt lihtsamini edasi krossirattale ja luua uut motokrossipõlvkonda. Samas luua väikestele sõitjatele lõbus ja julgustav õhkkond ning esimene võistluskogemus. Tema enda poeg Lucas Rauk sai kuu tagasi kolmeseks ja sõidab tänaseks iseseisvalt ka väikese Yamaha PW mootorrattaga ilma abiratasteta.

Taolised akuga jooksurattad on Rauga teada Eesti turul olnud maksimaalselt ehk viis aastat. “Alguse sai see Ameerikast, superkrosside startide vahepeal võistlesid pisikesed stardisirgel. Mõtlesin samamoodi kopeerida, aga meie stardisirged pole päris see, kuhu lapsi saata,” sõnas ta.

Krossisõitja lisas, et akuga jooksuratas annab lapsele juba varakult väga hea gaasitunnetuse. Sellel on samasugune gaasirutska nagu tavapärasel motikal ja see on väga hea võimalus lapsele õppimiseks. “Hoog on palju väiksem, põhimõte on sama nagu tsiklil, aga sellega on lapsel oluliselt lihtsam alustada ja õppida. Kui ta kukub, ei juhtu midagi, sest see on nii kerge,” tõi Rauk välja. Kui elektriline jooksukas kaalub ehk alla kümne kilogrammi, siis juba päris bensiinimootoriga väike laste motikas Yamaha PW on 40 kilogrammi.

Lucas Rauk suutis jooksurattaga ringi liikuda juba enne kõndima hakkamist ja pooleteise aastaselt sai ta jõuludeks elektrilise jooksuratta. Isa teda ei surunud ja asi seisis kuniks veidi enne kaheaastaseks saamist võttis Lucas selle seina äärest ja kukkus sõitma. Jooksuratas nii akuga kui ilma annab lapsele hea eelduse saavutamaks rattaga tasakaal ja asuda tulevikus nii jalgratta kui päris mootorrattaga sõitma juba ilma abiratasteta.

Motokrossisõitja Tanel Rauk ja tema poeg Lucas Rauk

Esimesena oli Raukade peres 12 tolliste ratastega Apollo RXF elektriline tasakaaluratas. “Sellega oli hea alustada, see oli selline uimane ja saad valida kahe kiiruse vahel. Kui gaasi põhja keerad, siis on ta piisavalt uimane ja ei tõmba üle,” kirjeldas Rauk. Nüüd on peres GasGasi 16 tolliste ratastega teravam pill, millega Lucas suutis juba üle tõmmata. Ta tõi veel välja, et see 12 tolline ratas oli pigem soodne (maksavad vahemikus 330 – 390 eurot – toim). “Ega me keegi ju ei tea, pole mõtet kohe osta tuhande eurost ratast ja siis kutt küsib, et ise lähed sõitma või?” naeris Rauk.

Elektriline jooksuratas on üks lihtsamaid ja soodsamaid variante tutvustamaks oma lapsele iseliikuvat kaherattalist. Rauk lisas, et sellega näeb ka selle ära, et kas lapsel selle teema vastu üldse huvi on. “Las ta seisab teiste mänguasjade kõrval – tal on valida oma asjade seast pall, kühvel ja ämber või ratas, siis ta ise teeb oma otsuse. Kui temast krossimeest ei saa, mis Eestis pole kuigi prestiižne amet, sellest pole midagi, aga tal on võimalus sõita, kui ta tahab,” ütles Rauk.

Järgmine Särtsuka etapp leiab aset 3. juunil Eesti Hobikrossisarja etapiga samaaegselt Aravete krossirajal. Lisainfot leiad nende sotsiaalmeedia kontolt https://www.facebook.com/sartsukas