26. mai 2024
MeelelahutusUudised

RoadBook Ralli Tour de Võrts võitja: “Sõida aeglasemalt, aga õigesti, mitte kiiresti ja valesti”

Laupäevase Roadbook Rally Tour de Võrts võitis Lauri Junkin oma 300 kuubikulisel kahetaktilisel KTMil. Roadbooki legendi lugemine pole tema jaoks võõras teema, kuid tsikliga maastikusõitu on ta harrastanud alles kolme aasta jagu.

Loo autor Maria Karumets, fotode autor Eva Koger

Junkinil kulus 314 kilomeetrise ralli klassi raja läbimiseks 5 tundi ja 48 minutit edestades teist kohta kahe minutiga ja kolmandat kohta 11 minutiga. Teiseks tuli Palusoo samuti KTM 300 EXC-l ning kolmandaks lätlane Salvis KTM 790 Adventure R-l.

Tour de Võrts ralli klassi esikolmik

Roadbooki lugemine pole Junkini jaoks aga võõras teema, sest ta on olnud aastast 2016 autorallis kaardilugeja, kuid tsikli seljas tuli roadbooki legendides järge ajada tal esimest korda. Tsiklisõidukogemust on mehel tänaval 15 aasta jagu, kuid maastikul alles kolm. Ehkki tal on ka 890 kuubikuline adventure stiilis KTM, leidis ta, et sellele sõidule kulutaks pigem pisemat tsiklit, mida pole kahju kraavidest läbi viia. “Pikkadel kruusasirgetel kerge rattaga eelist ei ole, aga kraavi pervedel ja nende läbimistel, just tehnilisemates kohtades tõdesin, et sai õige otsus tehtud, et kerge rattaga tulla,” ütles Junkin.

Junkin tõdes, et ehkki pikkadel kruusasirgetel oli kerge endurokaga piin, siis tehnilisemates kohtades see valik õigustas end.

Kogenud roadbooki lugeja sõnas, et legendis järge ajades tuleb olla väga tähelepanelik. Samas ta lohutas, et eks see oskus tuleb ainult kogemustega, millele rohkem tähelepanu pöörata ja millele vähem. Temal endalgi võttis tükk aega harjumist teha seda tsikli lenksus olles, sest seal saad sa juhistele pilgu visata vaid korraks ja pead siis taas sõidule keskenduma. Autos seevastu on ohutum keskenduda, sest saad mitu korda juhiste rea läbi vaadata. “Kui tsikli seljas seda pikemalt vaatama jääda, võib see õnnetult lõppeda. Pigem sõida aeglasemalt, aga õigesti, kui kiiresti ja valesti,” õpetas võitja.

Ka liidril tuli sõidus paar eksimust ette. Esimene neist oli kohe stardi alguses maksimaalselt kahe kilomeetri kaugusel stardist kui ta keeras 100 meetrit enne õiget pööret ära. “Õnneks sain suht kohe aru, et valesti läksin ja pöördusin tagasi, et stardist uuesti alustada. Oleks saanud ka varem, aga stardist oli lihtsam,” märkis Junkin. Teine õpetussõna temalt on see, et ära jälgi kaassõitjaid. “Kui lähed liiga mugavaks ja sõidad kellegi teise järgi, võib sul endal järg käest kaduda,” selgitas ta, et siis on keeruline leida pidepunkti, et taas rada jooksma saada. Temagi on oma varasematest kogemustest sellega vastu näppe saanud kui jäänud liiga kauaks kellegi sappa sõitma ja ise enam järge pole hoidnud roadbookis. “Alati tasub oma sõitu sõita, ise korralikult legendi jälgida ja järge hoida!”

Turisti klassi esikolmik

Turisti klassi 336 kilomeetrise trassi lõpetas esimesena ajaga 6 tundi ja 38 minutit Olavi Yamaha Tenerel. Vaid kaks minutit hiljem saabus Honda CRF 300L Rally tsiklil Jaanus. Kolmandaks sõitis end naisterahvas Mailu oma Kawasaki KLE500-l ajaga 6 tundi 49 minutit. Kokku startis Tour de Võrtsul 48 sõitjat, kellest finišeerus 33. Turisti klassis osales 21 sõitjat, ralli klassis 27. Tegemist oli suisa rahvusvahelise võistlusega, sest 12 osalejat olid lätlased.

Järgmine RoadBook Rally sõit toimub 20. mail Ida-Virumaal. Vaata infot siit https://nagemataeesti.ee/etapid/2023-05-20-mudest-rallyraid/