26. mai 2024
FemmeUudised

Info naistele: mis saab siis kui asfalt saab otsa?

“Sirgel maanteel kihutada oskab tegelikult ju igaüks, keerulisem on asi siis, kui asfalt lõppeb teetööde, kruusatee või metsarajaga ning ümber pöörata ei saa,” rääkis naiste motoklubi WIMA Estonia liige Gerli Ramler, et taolised olukorrad võivad naissõitjatele peavalu valmistada.

Valdav enamus algajatest mootorratturitest, aga ka paljud neist, kellel on juba aastaid kogemust, tunnevad end Gerli sõnul libiseval kruusal ebakindlalt. “Kiirus langeb, mõnikord hakkavad käed värisema ning tundub, et ratas libiseb külili. Hea uudis on see, et tegelikult on kruusal ja karjäärides täiesti võimalik sõita ka normaalsel kiirusel, kui on teada põhitõed ja kui neid nippe veidi harjutada,” julgustas Gerli.

Rahvusvaheline naismootorratturite organisatsioon WIMA Estonia korraldab 21. mail 2023 kaheksandat korda tsikliga sõitvatele naistele suunatud infopäeva Naiste Päev, kus seekord räägitakse, mis saab siis, kui asfalt lõppeb. “Kuidas jääda rattal püsti ebatasasel kruusateel, liival või murul. Tegemist on naismootorratturitele suunatud tasuta põneva õpetliku sisuga naistelt-naistele üritusega,” sõnas ürituse üks korraldajatest Gerli.

WIMA Estonia liikmed maastikusõidu koolitusel

Naiste motoklubi WIMA liikmetele meeldib ka ise endid koolitustel proovile panna ning nad on üheskoos paljusid motokoolitusi läbinud. Tuntumad neist on Eesti Motomatkajate Klubi MotoSurvival ja MotoKirg, veel on käidud ringrajakoolitusel Hanno Veldi ja Marko Rohtlaane juures. “Eelmisel aastal otsustasime teha teoks ammu mõeldud kruusakoolituse BMW sertifitseeritud motoinstruktori Artur Kimi juures. Alguses veidi pelgasime – rattad ja tasemed on ju erinevad ning Artur naeris ka, et tema juurde ikka chopperite ja bike’dega eriti sageli naisi ei satu,” meenutas korraldaja. “Aga hakkasime pihta ja õhtuks olime vaimustuses. Üks neiu ütles, et ta sõitis koju mööda kruusateed 20 kilomeetrit tunnis kiiremini kui koolitusele tulles ning nautis seda!”

BMW sertifitseeritud motoinstruktor Artur Kim

Kui WIMA Estonia selleaastast Naiste Päeva teemat kokku hakkas panema, ei tulnud kaua mõelda. “Tahame anda teistele võimaluse mõista, et pehmet pinnast ja kruusa ei pea kartma. Artur lubab lisaks teoreetilisele osale julgematele naistele õpetada kohapeal ka praktilisi harjutusi. Neid ei pea kaasa tegema, aga on muidugi tungivalt soovitatav,” lausus Gerli.

Lisaks räägivad pühapäevases avatud vestlusringis vahvad julged Eesti naised oma kogemustest metsasõidus – mis neid metsa tõmbab, kas asfaldil sõit on ohtlikum või ohutum metsas müdistamisest, kui tihti nad kukuvad ja kuidas ratta püsti saavad, millist varustust off-road sõit nõuab, kuidas nad pärast rõivad ja ratta puhtaks saavad ning väga oluline küsimus: kuidas nad metsas ära ei eksi?! Gerli lubas, et päev tuleb ühtaegu põnev kui ka õpetlik.

Naiste Päeva korraldab WIMA Estonia tegelikult juba üle 10 aasta. “Alati on olnud oodatud kõik motonaised ja ka need, kellel veel võib-olla juhiluba taskus pole, ent huvi mootorrattamaailma vastu on olemas,” kutsus ta naisi osalema.

Veel esitleb Inchcape Motors Estonia OÜ uusi BMW mootorrattaid ja osalejate vahel toimub õnneloos. Kohal on ka food-truck The Rocket Street Gastro, kust saab osta Tallinna maitsvaimat tänavatoitu.

Naiste Päeva päevakava Tallinnas:
kell 11 avame Hipodroomi väravad
kell 11.30 uute BMW-de esitlus
kell 12 Artur Kim räägib sõidust kruusal, liival, metsarajal ja näitab üht-teist põnevat ka praktikas
kell 13 väike paus
kell 13.30 lõbus vabas vormis vestlusring “Naised tsikliga metsas”

Üritus on tasuta!