MotosportUudised

Kiviõli motokross pakkus tuliseid lahinguid

Laupäeval toimus Kiviõli Motokross 2023, mis oli Eesti Hobikrossiklubi ehk EHKK karikasarja teine etapp. Korraldaja Oliver Sepp nentis, et suvine kevadilm lõi maalilise pildi rajast ja mägedest ning tõi kokku aegade osavõtu rekordi Kiviõli krossirajal, kus osalejaid oli seekord 165 sõitjat.

Fotod Motostart Photography

Alates sellest etapist algas karikapunktide jagamine ka klassidele Naised, Retro, EVO ja MX60. Sõit üldvõidule kujunes Janek Lootuse ja Celiin Jõesaare vaheliseks jõukatsumiseks, millest päeva lõpuks väljus Jõesaar võitjana. Naiste parimad Kiviõlis: Celiin Jõesaar, teine Avely Villand ja kolmas EHKK sarja uustulnuk Keity Kuus. EVO klassi kiireim oli Janek Lootus, teine Jost Lootus ja kolmas Taivo Õun. Retro klassi tsikli, millel õhkjahutus ja trummelpidurid, tõi finishisse esimesena legendaarne Aadu Sikk, teise koha pälvis Jüri Kummer ja kolmanda Enno Kartus. MX60 kiireim oli sel korral Toivo Ilves, teine Pertti Salonen ja kolmas Madis Pool.

Klass 85AMA, kus tsiklid kõige väiksemad ja võistlejad kõige nooremad, oli parim Jakob Burmann, teine Kristofer Tootmaa ja kolmas Marten Aus.

Päeva kõige algajamad võistlevad MX Y klassis. „Nagu tavaliselt, siis ka sel korral käis võistlus viimaste meetriteni,“ märkis Sepp. Tihedast duellist väljus võitjana Jan Eduard Piigli, teine koht Oliver Põdra ja kolmas Aleksei Balkin. Vastavalt võistlusreeglitele tagasid poodiumikoha saavutanud võistlejad endale koha MX X klassi järgmisteks etappideks.

Nüüd oli käes kord MX40/50 klasside ühisstardiks ehk vanas keeles veteranid. Esikoha heitlus oli Sepa kirjeldust mööda tuline ja teise sõidu stardikurvis kukkusid mõlemad võistlejad ning said kõvasti tööd teha oma tulemuste nimel. Tugevaimaks osutus sel korral Erki Privoi, edestades Jako Tsäkot ja Janis Kaljast. MX50 arvestuse parim oli Meelis Valdmets, teine Riho Mägi ja kolmas Andres Haramaa.

Järgmine harrastajate klass on MX X ja siin on korraldaja sõnul ette ennustamatut võistlust palju nagu ka MX Y klassis. Sel korral suutsid esikolmiku mehed teha sarnaseid tulemusi mõlemas stardis ja siit viis võidu koju  Bert Anton, teise koha Karl Valem ja kolmanda Arkadii Demidov.

MX30 ja MXA klassi ühisstardid võttis vedada Sam Jones, saavutades sellega ka etapivõidu nii üld kui oma klassis. MX A klassi teine koht kuulus Madis Lepikovile ja kolmas Marko Mooritsale. MX30 arvestuse tugevaim sel korral Robert Niido, teine koht Raido Elbing ja kolmas Siim Ihats.

MX15 klassis oli kõva võistlus poodiumikohtadele Hugo Sireli, Sten Kevin Toomela ja Kristjan Kalvar Kulli vahel. Teise sõidu finishisse jõudis esimesena Sten Kevin Toomela jättes teiseks Hugo Sireli ja kolmandaks Kristjan Kalvar Kulli.

Käes oli aeg Jäägrivilla MX Pro klassi stardiks, kus mängus 1500 eurot auhinnaraha. Esimeses stardis ei lasknud Karel Kutsar end üllatada ja võttis juba esimesel ringil sisse liidripositsiooni, teisel kohal lõpetas Erki Kahro ja kolmandal Kairo Katkosilt. Teise stardi võttis aga Kahro ja juhatas paar ringi. Kutsaril õnnestus Kahrost mööduda, aga Kahro ei andnud tempos järgi ning paarisrakendina sõideti loetud ringid. Järsul allatulekul Kahro aga kukkus ning see röövis võimaluse päeva jätkata. Sõit peatati, et võimaldada meedikutel kiirelt reageerida, mistõttu toimus ka kolmas start. Siin tegi puhta töö Kutsar, edestades Katkosilti ja Mikk Martin Lõhmust.

Kutsar sõnas EHKK TV-le, et temal oli hea päev, sest suutis võita ajasõidu kui ka mõlemad võiduajamised. „Teine start oli küll natukene kehvem, sest Erki Kahro oli ees, aga kohe hakkasin ettepoole trügima ja mingi hetk sain mööda, aga ta pani päris koleda paugu, ma selja taha ei näinud, mis tal juhtus,“ ütles Kutsar. Ta lisas, et kuna sõit katkestati, anti ka kolmas start, mille ta võitis ja sai kohe ees minema. „Puhas töö ja tervena kodus, see on kõige tähtsam,“ ütles võitja.

Erki Kahro andis oma sotsiaalmeedia kontol teada, et on õnn, et sellisest karmist kukkumisest ilma suuremate tagajärgedeta pääses. Kukkumine oli õnnetu juhus, kus eessõitja tagarattast talle lahtine kivi ette veeres ja suurel kiirusel tsikli mäel risti lõi. Taolist olukorda tal päästa kahjuks ei õnnestunud. “Paistes ja marraskil, aga ühes tükis, peale väikeste sisemiste vigastuste kõik okei. Põrutusest said kopsud ja süda natuke viga, aga sellest peaksin mõne nädalaga taastuma,” kirjeldas Kahro.

EHKK karikasari jätkub juba 3.juunil 2023 Aravete krossirajal.

MX Pro esikolmik