26. mai 2024
MotosportUudised

Karksi-Nuia motokrossi esimese päeva täitsid pingelised võiduajamised

Nädalavahetusel Karksi-Nuia krossirajal toimunud suurejoonelist Eesti Meistrivõistluste esimest etappi kirjeldas Motospiritile mees, kelle silmad olid pidevalt võidusõitudele naelutatud – võistluste kommentaatoriks olnud Rein Liivik sõnas esimese päeva õhtul, et olid üliägedad võidusõidud.

Fotode autor Genadi Katenev

Liivik muljetas, et oli 1. mail Põlva krossil nalja visanud, et kellel veel tsiklitel naelad all on, siis ilmaprognoosi vaadates ei tasu neid Karksi jaoks ära võttagi. “Nii oligi! Veteranide klass, kes kulbiga laupäeva varahommikul peale läks, siis maapind oli kohati ikka täitsa jääs, parajalt külmunud kiht ja täitsa libe oli,” kirjeldas kommentaator. Ilmad ise on aga kuivad olnud, mistõttu raja tolmamise vältimiseks tuli korraldajatel reede õhtul tublisti rada kasta, kuid viiekraadine külm jäätas maapinna totaalselt. “Õnneks päike tuli välja ja rada läks kiiresti heaks,” märkis ta.

Liiviku sõnul oleks võinud veteranide klassis olla natukene suurem see osalejate arv, kuid sõidud olid siiski põnevad. “Eelnevalt oli Jako Tsäko väljendanud, et tema eesmärk sel aastal on meistritiitel, siis seda talle nii lihtsalt ikkagi ei anta. Üks pretendetidest Jaanus Koval on ka vigastusega väljas, aga veteranides oli ikka pusimist ja kõva heitlust.”

MX Veteran 40+ klassi võitis Priit Palatu, teiseks tuli Dmitri Vinogradov ja kolmandaks Matti Korkeamäki. MX Veteran 50+ klassi parim oli Aivo Rabbi, teine Riho Mägi ja kolmas Argo Laherand.

Klassis 65 cc olid Enri Lustus ja Theo Kolts kommentaatori andmetel põhisõitjad, kes omavahel lahingut tegid. Lustus sai esimese stardi võidu, Kolts jälle näitas teises stardis, et ikkagi tema on maailma parimast startijast natukene kiirem. “Esimeses sõidus oli Koltsil natukene ebaõnne ja ta sõitis välja neljanda koha, teises sõidus oli vastupidi, kus Lustusele jagus ebaõnne ja tal tuli kõvasti vaeva näha,” kirjeldas Liivik. “Hästi põnevad võidusõidud olid – esimeses sõidus kui Gregor Lootus ja Theo Kolts Lustust taga ajasid, panid nad omavahel vist natukene kokku ja Lootus sai sealt pikema tiku, kuid Kolts pidi tükk aega pusima enne kui järgi sai. Väga lahe, Lootus, Kolts ja Lustus on selline võrdne punt, kes teistest on hetkel natukene üle, kuid omavahel saavad võidu sõita küll,” jutustas Liivik. Klassis 65 cc võidutses lõpuks Gregor Lootus, teisena Enri Lustus ja kolmandana Theo Kolts.

Esiplaanil Enri Lustus, tema järel Theo Kolts

Klassis 85cc oli koheselt küsimus, kes saab Leokitele vastu? Ühises stardis olid Travis Leok ja Lucas Leok. “Travis võttis oma – tal on seda jõudu ja sõidukogemust. Tal võttis pärast starti aega ainult veerand ringi, et tõusta kolmandalt kohalt esimeseks. Lucas aga ütles kommentaari küsides, et tema ei olnud stardiga üldse rahul, sest ei saanud sealt hästi minema,” rääkis kommentaator. Lucas Leok on selles klassis alles esimest hooaega. “Kõik ootavad ilmselt huviga, milline on tema tulemine suve teises pooles, kui tal rohkem sõidutunde ja kasvu, et suurematele vastu saada,” sõnas Liivik. Klassis 85cc vormistas võidu Travis Leok, tema järel oli teine Lucas Leok ja kolmas Jekabs Hudolejs.

Liiviku sõnul oli juba kvalifikatsioonis kõige ägedam vaadata, kuidas MX125ste ja MX2 klass omavahel mõõtu võttis, sest sellist asja, et kokku 38st sõitjast 31 aeg mahub kümne sekundi sisse, pole Eestis ikka väga palju aastaid juhtunud. “Korraks oli selline mulje, nagu vaataks maailmameistrivõistluste kvalifikatsiooni. Nii tasavägist sõitu pole ammu näinud,” imestas ta. Kui asi jõudis esimese võidusõiduni, loobus isegi Liivik kommenteerimisest, sest tekkinud mootorimüra oli niivõrd suur, et ta ei hakanud seda oma jutuga enam võimendamagi. “See oli tõesti äge võidusõit! Igal rajalõigul käis mingi heitlus koha peale, küll juuniorid omavahel, küll MX2 sõitjad,” jutustas Liivik.

MX2: esimene Edvards Bidzans, teine Erlandas Mackonis, kolmas Uldis Freibergs.

MX125: esimene Tomass Šaicans, teine Richard Paat, kolmas Sebastian Leok.

MX125 sõitja Sebastian Leok

Päeva lõppu jäi Kärcher MX Open ja MX Open Local klass, kus startis 20 sõitjat. “Lätlased küll üritasid sekkuda poodiumi heitlusse, kuid õnneks jäi meie meeste võim peale. Esimeses sõidus läks kohe Kutsar stardis esimesena minema, aga natukese aja pärast tegi Tanel Leok paar kiiret lüket ja sai Kutsarist mööda ning tundus, et ainult vormistamise küsimus see ongi, sest vahe kasvas iga ringiga, kuid ühel hetkel Tanel ei olnud enam esimene, ilmselt mingi sõiduapsakas tuli sisse ja nüüd tuli Tanelil hakata tööd tegema, kuid Kutsar suutis siiski Taneli oma selja taga hoida, ehkki see vahe oli väga väike,” kirjeldas Liivik.

Teises sõidus oli Kutsaril ebaõnne ja Tanel Leok pääses Liiviku ütlust mööda natukene lihtsamini eest minema. “Krestinov võttis stardivõidu, aga nad tulid kolmekesi eesotsas sekund sekundis, kuid Tanel pani ikkagi oma kogemustepagasi maksma ja võttis esikoha,” rääkis Liivik. Ta lisas, et ei saa öelda, et Tanel Leokil Eesti meistritiitleid just liiga palju oleks, aga tundub, et nüüd on aeg ka neid korjama hakata.

MX Open võitja Tanel Leok auringil

Kärcher MX Open: esimene Tanel Leok, teine Karel Kutsar, kolmas Gert Krestinov.

MX Open Local: esimene Jüri Triisa, teine Tanel Rauk, kolmas Aleksei Vinogradov.

Kõiki tulemusi näed siit https://speedhive.mylaps.com/Events/2189636

Järgmine Eesti Meistrivõistluste etapp leiab aset 1.-2. juuli Pärnus.